Gyakori kérdés, hogy mennyire őrzik meg az ékszerekben lévő növények a színüket.
2013-tól kísérletezek, hogy a legszebben megőrizzem a természet kincseit. Immár a 9. fajta gyantát használom. Úgy érzem megtaláltam a jelenleg elérhető legjobbat, az ökogyantát. UV álló, ezért a sárgulási hajlama rendkívül kicsi.
Az ékszerkészítés során a borostyán keletkezéséhez hasonlóan elzárom a levegő és a nedvesség elől a növényeket. Ez segít megtartani hosszú ideig gyönyörű színüket. A fény elől azonban nem lehet elzárni nem is kell, mert így tudunk benne gyönyörködni. A szárított növény szerves anyag, mely valaha élt és alkotóelemei java részét őrzi. Természetes, hogy az évek előrehaladtával esetleg veszíthet élénk színéből.
Mutatok olyan képet, amit az ékszer születésekor fényképeztem és mellé teszem a mai állapotáról készültet.
Folytatok egy kísérletet is, amit a legjobban fakuló növényekből készült ékszerekkel végzek. 2019. október 15-én kezdtem, kitettem három medált a teraszra. Ott éri a nap, az eső, a hó, a fagy. Egy lapozható galériában találod a fényképeket. Időnként újabbakkal fog gyarapodni.
Nem ígérhetek örök szépséget, csupán azt, hogy hosszú ideig örömet fognak szerezni az ékszerek.
Ha egy éven belül elveszíti a színét az ékszerben lévő növény, akkor az nem természetes. Ritkán fordul elő, de emberből vagyok. Bármennyire igyekszek tökéleteset alkotni, hibázhatok. Erre is érvényes a 6 hónapról 1 évre kiterjesztett szavatosság. Bátran írj, küldj fényképet a kifakult ékszerről.
Igyekszek gyógyírt találni rá.
Mennyire őrzik meg a növények a színüket?
Az ékszerek közül kerestem olyanokat, amik régebb óta megvannak. Készítettem 2020. januárban is fényképet. Azért, hogy össze tudjuk hasonlítani egymás mellé tettem.
Ezt a fakeretes medált 2016. novemberében készítettem
Ez a fotó 2020. januárban készült. Látszik, hogy a boglárka sárga szirmai nagyon enyhén fakultak.
Más géppel más fényviszonyok között a színhatások is kicsit mást mutatnak.
Ezt a gyűrűt 2016. novemberében készítettem
Ez a fotó 2020. januárban készült. A levél színe nagyon enyhén fakult.
Más géppel más fényviszonyok között a színhatások is kicsit mást mutatnak.
Ezt a zölt tavaszi hajtás medált 2015. szeptemberében készítettem. Akkor ilyen szép élénk zöld volt.
Ez a fotó 2020. januárban készült. Ennél a medálnál hibáztam. A hajtás két alsó levélkéje szinte észrevehetetlenül, de kilógtak a gyantából. A levegő nedvességtartalma hozzáfért a növényhez, ezért egy-két hónap után kifakult. A felső leveleket megkímélte, így azok megmaradtak ennyi idő után is zöldnek.